Emocinis valgymas yra staigus noras griebtis maisto apėmus neigiamoms emocijoms. Su fiziologiniu alkiu jis neturi nieko bendra, nes valgoma neišalkus, be to emocinio alkio neįmanoma nuslopinti maistu. Net ir po pakelio sausainių jaučiamas emocinis deficitas. Dar blogiau, po impulsyvaus valgymo ateina dar ir kaltės jausmas.

Nors kiekvieno atvejis yra individualus, tačiau dažniausiai slopiname jausmus maistu dėl šių priežasčių:

Nežinome, kaip įvardinti tas emocijas;
Negebame pernešti, toleruoti neigiamų jausmų;
Nežinome, kaip atsitraukti nuo tos emocijos ir kaip pažiūrėti į ją iš šalies;
Maistas yra vienintelis gyvenimo malonumas;
Savo kūno ar savęs nemėgimas (negatyvumas, gėda, neverta, esu nepakankamai…).

Įdomu tai, kad teigiamas emocijas jaučiame širdies zonoje, o neigiamas – skrandžio. Todėl kai patiriame neigiamas emocijas, kurios jaučiasi nepatogiai, nemaloniai, norime jas pašalinti, tarsi išstumti iš skrandžio.

Jaučiant vienatvės, nuobodulio jausmą, greičiausias būdas užpildyti tuštumą skrandyje – valgyti. Jei užvaldo mintis, kad esu nepakankamai graži, nepakankamai gera žmona, mama, draugė, jaučiam tarsi skrandyje būtų skylė, kuriai užpildyti nepakanka net ir didelio kiekio maisto. Susierzinus, patiriant stresą, įtampą skrandyje kyla sumaištis, kurios „nevirškiname”, todėl norisi ją užslopinti ir pašalinti.

Ką daryti, jei staiga ištiko emocinio valgymo priepuolis? Mano žinia jums – turite 10 sek., per kurias dar galite kažką padaryti. Vėliau įsivažiuos neigiamų minčių traukinys, kuris nuneš į virtuvę.

Suvokę, kad apėmė neigiamos emocijos ir kyla noras griebtis maisto, staigiai pasakykite sau STOP. Viena iš priemonių įvardinti nepatogius jausmus ir pažiūrėti į situaciją iš šalies – minčių registravimas. Tai vienas iš  kognityvinės elgesio terapijos įrankių, padedančių sustabdyti neigiamų minčių  -> emocijų -> destruktyvaus elgesio ciklą.

Tiesa ta, kad situacijos, kurios vyksta mūsų gyvenime iš esmės yra neutralios (bespalvės) iki to momento, kol savo MINTIMIS mes joms suteikiame spalvas. O šios priklauso nuo mūsų patirties, požiūrio, vidinių įsitikinimų. Tos mintys beveik visada yra automatinės ir šauna taip greitai, kad mes jų nes neužfiksuojame.

Todėl tikrai rekomenduoju sustoti, įvardinti sau, kaip aš šiuo metu jaučiuosi, kas per mintis sukėlė tokias emocijas ir pasverti, ar jos yra logiškos.

Emocinį valgymą galima suvaldyti pagavus laiku tą mintį, kuri atneša emociją. Yra įvairiausių priemonių kaip tai galima valdyt ir neleisti emocijai neleisti  jūsų!

Konsultacijai galite kreptis:

+37065621206
modesta@mitybosfenomenas.lt

Privacy Preference Center